RIDEX Amortizatora statnes balsts 1180S0002
Compatible with VOLVO 850 (854) , VOLVO 850 Universālis (855) , VOLVO S70 (874) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 1180S0002
Make RIDEX
EAN 4059191184675
  • Direct fit for specified vehicle applications.
  • Ensures smooth steering and suspension movement.
  • Helps reduce noise and vibration from the road.
  • Durable construction for long-lasting performance.
  • Essential for proper wheel alignment and handling.
  • Restores original ride comfort and control.
Inner diameter [mm]
+160
Material
Rubber/ Metal
Installation side
Front axle lower
Installation side
Front axle bilateral
Outer diameter [mm]
144
Height [mm]
53
Additional article/Additional info 2
without ball bearing
  • VOLVO
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/210PS)
      • T5 (166kW/226PS)
      • T5-R (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (132kW/179PS)
    • 850 Universālis (855)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/210PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.4 AWD (142kW/193PS)
      • T5 (166kW/226PS)
      • T5-R (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (132kW/180PS)
    • S70 (874)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 Turbo (142kW/193PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/210PS)
      • 2.3 Turbo (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.4 Bifuel (106kW/144PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 Bifuel (103kW/140PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.3 T5 AWD (177kW/241PS)
      • 2.4 T5 AWD (142kW/193PS)
      • 2.4 AWD (103kW/140PS)
      • 2.4 AWD (106kW/144PS)
      • 2.5 TDi AWD (103kW/140PS)
      • 2.4 AWD (121kW/165PS)
      • 2.3 (195kW/265PS)
      • 2.4 AWD (125kW/170PS)
      • 2.4 Blu-Fuel (103kW/140PS)
    • V70 I (875, 876)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 Turbo (142kW/193PS)
      • 2.4 Turbo AWD (142kW/193PS)
      • 2.3 T-5 (176kW/239PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/211PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.3 Turbo (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.0 Turbo AWD (166kW/226PS)
      • 2.3 T-5 AWD (176kW/239PS)
      • 2.4 Bifuel (106kW/144PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.3 T AWD (184kW/250PS)
      • 2.4 Bifuel (103kW/140PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 Turbo AWD (195kW/265PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.5 TDi AWD (103kW/140PS)
      • 2.3 AWD (177kW/241PS)
    • C70 I Coupe (872)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • T-5 (176kW/240PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
    • S80 I (184)
      • 2.9 (150kW/204PS)
      • T6 (200kW/272PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.9 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.4 Bifuel (CNG) (103kW/140PS)
      • 3.0 (144kW/196PS)
      • T6 (200kW/272PS)
      • 2.4 D (96kW/131PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • T5 AWD (147kW/200PS)
      • 2.4 Bifuel (LPG) (103kW/140PS)
      • 2.9 (144kW/196PS)
    • C70 I Kabriolets (873)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (180kW/245PS)
    • XC90 I (275)
      • D5 AWD (147kW/200PS)
      • 3.2 AWD (179kW/243PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • T6 AWD (200kW/272PS)
      • D5 AWD (120kW/163PS)
      • V8 AWD (232kW/316PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 3.2 AWD (175kW/238PS)
      • D3 / D5 (120kW/163PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • D5 AWD (120kW/163PS)
    • XC70 I Cross Country (295)
      • 2.4 T XC AWD (147kW/200PS)
      • D5 XC AWD (120kW/163PS)
      • 2.5 T XC AWD (154kW/209PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.4 T XC AWD (142kW/193PS)
    • V70 II (285)
      • T5 (184kW/250PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • 2.4 D (96kW/131PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • D5 AWD (120kW/163PS)
      • 2.5 T (154kW/209PS)
      • T5 (191kW/260PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.4 D (93kW/126PS)
      • 2.4 CDI (90kW/122PS)
    • S60 I (384)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (184kW/250PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
      • 2.4 D (96kW/130PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • T5 (191kW/260PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 2.4 D (93kW/126PS)
      • T5 (195kW/265PS)
      • 2.4 (132kW/180PS)
      • 2.4 D (90kW/122PS)