RIDEX 1145E0236 Exhaust Gas Recirculation Valve
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 1145E0236
Make RIDEX
EAN 4059191540914
  • Direct replacement for original EGR valve
  • Helps reduce harmful NOx emissions
  • Improves fuel efficiency
  • Contributes to lower combustion temperatures
  • Ensures compliance with emission standards
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Designed for a precise fit and easy installation
Valve type
Control valve
Operating mode
electric
Additional article/Additional information
with gasket
Number of pin contacts
5
  • PEUGEOT
    • BOXER Autobuss
      • 2.2 HDi 110 (81kW/110PS)
      • 2.2 HDi 130 (96kW/131PS)
      • 2.2 HDi 150 (110kW/150PS)
    • BOXER Furgons
      • 2.2 HDi 110 (81kW/110PS)
      • 2.2 HDi 130 (96kW/131PS)
      • 2.2 HDi 150 (110kW/150PS)
    • BOXER Platforma/Šasija
      • 2.2 HDi 110 (81kW/110PS)
      • 2.2 HDi 130 (96kW/131PS)
      • 2.2 HDi 150 (110kW/150PS)
  • FORD
    • TRANSIT Autobuss (FD_ _, FB_ _, FS_ _, FZ_ _, FC_ _)
      • 2.2 TDCi (74kW/100PS)
      • 2.2 TDCi (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi RWD (74kW/100PS)
      • 2.2 TDCi RWD (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.2 TDCi RWD (100kW/135PS)
    • TRANSIT Furgons (FA_ _)
      • 2.2 TDCi (74kW/100PS)
      • 2.2 TDCi RWD (74kW/100PS)
      • 2.2 TDCi (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi RWD (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi RWD (114kW/155PS)
      • 2.2 TDCi 4x4 (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi (103kW/140PS)
    • TRANSIT Platforma/Šasija (FM_ _, FN_ _, FF_ _)
      • 2.2 TDCi (74kW/100PS)
      • 2.2 TDCi RWD (74kW/100PS)
      • 2.2 TDCi (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi RWD (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi 4x4 (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi RWD (114kW/155PS)
    • RANGER (TKE)
      • 2.2 TDCi (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi 4x4 (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi 4x4 (110kW/150PS)
      • 3.2 TDCi 4x4 (147kW/200PS)
      • 2.2 TDCi (88kW/120PS)
      • 2.2 TDCi (110kW/150PS)
    • TRANSIT TOURNEO Autobuss
      • 2.2 TDCi (103kW/140PS)
    • TOURNEO CUSTOM V362 Autobuss (F3)
      • 2.2 TDCi (74kW/100PS)
      • 2.2 TDCi (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi (114kW/155PS)
    • TRANSIT CUSTOM V362 Autobuss (F3)
      • 2.2 TDCi (74kW/100PS)
      • 2.2 TDCi (92kW/125PS)
    • TRANSIT CUSTOM V362 Furgons (FY, FZ)
      • 2.2 TDCi (74kW/100PS)
      • 2.2 TDCi (92kW/125PS)
    • TRANSIT V363 Autobuss (FAD, FBD)
      • 2.2 TDCi RWD (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi RWD (114kW/155PS)
      • 2.2 TDCi RWD (74kW/100PS)
      • 2.2 TDCi (74kW/100PS)
      • 2.2 TDCi (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi 4x4 (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi (114kW/155PS)
    • TRANSIT V363 Furgons (FCD, FDD)
      • 2.2 TDCi RWD (114kW/155PS)
      • 2.2 TDCi 4x4 (114kW/155PS)
      • 2.2 TDCi (114kW/155PS)
      • 2.2 TDCi RWD (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi 4x4 (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi (74kW/100PS)
      • 2.2 TDCi RWD (74kW/100PS)
    • TRANSIT V363 Platforma/Šasija (FED, FFD)
      • 2.2 TDCi (74kW/100PS)
      • 2.2 TDCi RWD (74kW/100PS)
      • 2.2 TDCi (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi RWD (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi 4x4 (92kW/125PS)
      • 2.2 TDCi (114kW/155PS)
      • 2.2 TDCi RWD (114kW/155PS)
      • 2.2 TDCi 4x4 (114kW/155PS)
  • CITROËN
    • JUMPER II Autobuss
      • 2.2 HDi 110 (81kW/110PS)
      • 2.2 HDi 130 (96kW/130PS)
      • 2.2 HDi 150 (110kW/150PS)
    • JUMPER II Furgons
      • 2.2 HDi 110 (81kW/110PS)
      • 2.2 HDi 130 (96kW/130PS)
      • 2.2 HDi 150 (110kW/150PS)
    • JUMPER II Platforma/Šasija
      • 2.2 HDi 110 (81kW/110PS)
      • 2.2 HDi 130 (96kW/130PS)
      • 2.2 HDi 150 (110kW/150PS)
  • LAND ROVER
    • DEFENDER Station Wagon (L316, L315)
      • 2.2 Td4 4x4 (L316) (90kW/122PS)
    • DEFENDER Cabrio (L316)
      • 2.2 Td4 4x4 (L317) (90kW/122PS)
    • DEFENDER Pick Up (L316)
    • DEFENDER Platforma/Šasija (L316)