RIDEX EGR Valve 1145E0233
Compatible with BMW 3 (E46) , BMW 7 (E65, E66, E67) , BMW 3 (E90) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 1145E0233
Make RIDEX
EAN 4059191540716
  • Regulates exhaust gas recirculation for reduced NOx emissions.
  • Ensures optimal engine performance and fuel efficiency.
  • Helps prevent drivability issues like rough idling and poor acceleration.
  • Durable construction for long-lasting reliability.
  • Direct fit replacement for compatible vehicle models.
  • Meets or exceeds original equipment specifications.
  • Restores engine performance and emissions compliance.
Additional article/Additional info 2
without thermostat
Material
Stainless steel
Height [mm]
+105
Width [mm]
49
Thickness [mm]
33
  • BMW
    • 3 (E46)
      • 320 d (100kW/136PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
    • 7 (E65, E66, E67)
      • 730 d (155kW/211PS)
      • 730 d (160kW/218PS)
      • 730 Ld (170kW/231PS)
    • 3 (E90)
      • 320 d xDrive (120kW/163PS)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
      • 320 d (130kW/177PS)
      • 330 d (180kW/245PS)
      • 330 d xDrive (180kW/245PS)
      • 320 d xDrive (130kW/177PS)
      • 320 d (135kW/184PS)
      • 320 d xDrive (135kW/184PS)
    • 5 (E60)
      • 530 d (160kW/218PS)
      • 525 d (130kW/177PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 530 d (170kW/231PS)
      • 530 xd (170kW/231PS)
      • 525 d (120kW/163PS)
      • 520 d (110kW/150PS)
      • 525 d (145kW/197PS)
      • 530 d (173kW/235PS)
      • 530 xd (173kW/235PS)
      • 520 d (130kW/177PS)
      • 530 d xDrive (173kW/235PS)
      • 530 d (155kW/211PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 530 d (160kW/218PS)
      • 525 d (130kW/177PS)
      • 530 d (170kW/231PS)
      • 530 xd (170kW/231PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 525 d (120kW/163PS)
      • 520 d (110kW/150PS)
      • 525 d (145kW/197PS)
      • 530 d (173kW/235PS)
      • 530 xd (173kW/235PS)
      • 520 d (130kW/177PS)
      • 530 d xDrive (173kW/235PS)
    • X3 (E83)
      • 2.0 d (110kW/150PS)
    • 3 Touring (E91)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
      • 320 d (130kW/177PS)
      • 330 d (180kW/245PS)
      • 330 d xDrive (180kW/245PS)
      • 320 d xDrive (130kW/177PS)
      • 320 d (135kW/184PS)
      • 320 d xDrive (135kW/184PS)
      • 320 d xDrive (120kW/163PS)
    • 3 Coupe (E92)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 330 d (180kW/245PS)
      • 330 xd (180kW/245PS)
      • 330 d xDrive (180kW/245PS)
    • 3 Kabriolets (E93)
      • 330 d (170kW/231PS)
    • 1 (E87)
      • 120 d (120kW/163PS)
      • 120 d (130kW/177PS)