RIDEX 1145E0206 Exhaust Gas Recirculation Valve
Compatible with VOLVO V60 I (155) , VOLVO C30 (533) , VOLVO C70 II Kabriolets (542) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 1145E0206
Make RIDEX
EAN 4059191539734
  • Direct replacement for original equipment
  • Helps reduce harmful NOx emissions
  • Improves fuel efficiency
  • Contributes to smoother engine operation
  • Ensures compliance with emission standards
  • Durable construction for longevity
  • Restores optimal engine performance
Operating mode
electric
Additional article/Additional information
with gaskets
Number of connections
5
Net weight [kg]
"1"
  • VOLVO
    • V60 I (155)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • D5 (158kW/215PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • D6 Hybrid AWD (206kW/280PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 AWD (120kW/163PS)
      • D4 AWD (133kW/181PS)
      • D5 (169kW/230PS)
      • D5 AWD (169kW/230PS)
    • C30 (533)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (130kW/177PS)
    • C70 II Kabriolets (542)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (130kW/177PS)
    • S80 II (124)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • D5 (158kW/215PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
    • V70 III (135)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • D5 (158kW/215PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • D4 AWD (120kW/163PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 AWD (133kW/181PS)
    • S60 II (134)
      • D5 (158kW/215PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • D3 (120kW/163PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 (120kW/163PS)
      • D5 (169kW/230PS)
      • D5 AWD (169kW/230PS)
    • XC60 I SUV (156)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 AWD (133kW/181PS)
      • D5 AWD (169kW/230PS)
    • XC70 II (136)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • D3 (120kW/163PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • D4 AWD (133kW/181PS)
    • V40 Hečbeka virsbūve (525)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (130kW/177PS)