RIDEX EGR Valve 1145E0030
Compatible with BMW 3 Touring (E91) , BMW 3 (E90) , BMW X3 (E83) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 1145E0030
Make RIDEX
EAN 4059191228409
  • Direct fit for specified vehicle models
  • Helps reduce harmful NOx emissions
  • Ensures optimal engine performance and fuel efficiency
  • Manufactured to meet OE specifications
  • Restores proper exhaust gas recirculation function
  • Durable construction for long-lasting service
  • Improves engine smoothness and power delivery
Operating mode
pneumatic
Additional article/Additional information
with gasket
Valve type
Diaphragm-type valve
Number of pin contacts
3
Nominal voltage [V]
1/2"
  • BMW
    • 3 Touring (E91)
      • 318 d (100kW/136PS)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 318 d (90kW/122PS)
      • 318 d (105kW/143PS)
      • 320 d (130kW/177PS)
      • 320 d (135kW/184PS)
      • 320 d (147kW/200PS)
      • 320 d (145kW/197PS)
    • 3 (E90)
      • 318 d (100kW/136PS)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 318 d (90kW/122PS)
      • 318 d (105kW/143PS)
      • 320 d (130kW/177PS)
      • 320 d (135kW/184PS)
    • X3 (E83)
      • xDrive 20 d (120kW/163PS)
      • 2.0 sd (130kW/177PS)
      • xDrive 20 d (130kW/177PS)
    • 1 (E81)
      • 120 d (120kW/163PS)
      • 118 d (105kW/143PS)
      • 120 d (130kW/177PS)
      • 116 d (85kW/116PS)
      • 118 d (100kW/136PS)
      • 120 d (145kW/197PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 520 d (130kW/177PS)
    • 3 Coupe (E92)
      • 320 d (130kW/177PS)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 320 d (145kW/197PS)
    • 1 Coupe (E82)
      • 120 d (130kW/177PS)
      • 120 d (120kW/163PS)
      • 120 d (145kW/197PS)
    • 1 Kabriolets (E88)
      • 120 d (130kW/177PS)
      • 118 d (105kW/143PS)
      • 118 d (100kW/136PS)
      • 120 d (145kW/197PS)
    • 3 Kabriolets (E93)
      • 320 d (130kW/177PS)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 320 d (145kW/197PS)
    • 5 (E60)
      • 520 d (130kW/177PS)
    • 1 (E87)
      • 116 d (85kW/116PS)
      • 118 d (90kW/122PS)
      • 118 d (100kW/136PS)
      • 118 d (105kW/143PS)
      • 120 d (120kW/163PS)
      • 120 d (130kW/177PS)
      • 116 d (66kW/90PS)